Što je Sustav automatizacije i upravljanja zgradom (SAUZ)
Sustav automatizacije i upravljanja zgradom (SAUZ) je sustav, koji obuhvaća sve proizvode, softver i inženjerske usluge, kojim se može poduprijeti energetski učinkovito, ekonomično i sigurno funkcioniranje tehničkih sustava zgrade putem automatskog upravljanja i
olakšavanjem ručnog upravljanja tim tehničkim sustavima zgrade.
Primarno se koriste za kontrolu grijanja, hlađenja, ventilacije, rasvjete i sjenila zgrade, ali mogu se proširiti na zaštitu i sigurnost zgrade, kontrolu pristupa i kontrolu proizvodnje i potrošnje električne energije.
Svaki sustav automatizacije sastoji se od dvije komponente: hardvera i softvera.
Hardver
Hardver kod sustava automatizacije uključuje sve elemente i proizvode koji su međusobno spojeni i međusobno komuniciraju. Od elemenata kao običnih prekidača, električnih brava, raznih senzora, sve do upravljačkih jedinica koje primaju podatke o zgradi te kontroliraju rasvjetu, klima uređaje, dizalice topline, ventilacijski sustav i drugo.
Softver
Softverski dio sustava automatizacije prikuplja sve podatke zgrade koji dolaze od senzora, prekidača i drugih uređaja, obrađuje ih i temeljem programa automatizacije i algoritama upravlja zgradom.
Kvalitetan sustav automatizacije i upravljanja zgradom dizajniran je tako da se sva obrada podataka o zgradi vrši isključivo lokalno, na lokaciji (tzv. “Edge computing”), bez potrebe za slanjem podataka na udaljeni server putem internet veze.
To ga čini sigurnijim pošto se eliminira mogućnost presretanja podataka kod komunikacije između zgrade i udaljenog servera, ali i omogućuje nesmetani rad cijelog sustava u slučaju nestanka veze s internetom.
Vizualizacija kontrole proizvodnje i potrošnje energije Izvor: Loxone
Ušteda energije, udobnost i sigurnost zgrade
Sustav automatski regulira grijanje, hlađenje i ventilaciju od sobe do sobe, ovisno o unutarnjim uvjetima, odnosno da li se u sobi nalaze osobe, koliko osoba boravi u prostoriji, čak i da li je soba rezervirana za sastanak u određeno vrijeme.
Također uzima u obzir i vanjske vremenske uvjete, odnosno vanjsku temperaturu, padanje oborina, jačina vjetra, poziciju sobe u odnosu na sunce, pa i trenutno godišnje doba.
Aktivno vodi brigu o tome da rasvjeta u prostoriji bude ujednačena tokom cijelog dana te podižući i spuštajući rolete i žaluzine pokušava iskoristiti što više prirodnog svjetla.
Tehnički propis o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama (NN 128/15, 70/18, 73/18, 86/18, NN 102/20) koji je stupio na snagu 24.9.2020. godine razlikuje četiri razreda učinkovitosti Sustava automatizacije i upravljanja zgrade (SAUZ), a same uštede su povezane sa razredom učinkovitosti sustava.
Tehnički propis o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama i HRN EN 15232-1:2017 norma
Izmjene tehničkog propisa o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama, donesene 16.9.2020. godine, a koje su stupile na snagu 24.9.2020. godine, prvi put spominju sustav automatizacije i upravljanja zgradom (SAUZ) u kontekstu povećanja učinkovitosti zgrade i smanjenju potrebne energije za grijanje, hlađenje, pripremu potrošne vode i električne energije.
Prema propisu, sustavi se klasificiraju u četiri razreda učinkovitosti, od visokoučinkovitog razreda A do neučinkovitog razreda D, te se zgradi kalkulira dodatni faktor učinkovitosti ovisno o tome u koji razred spada sustav.
Tako, visokoučinkoviti sustav automatizacije, ovisno o tipu i namjeni zgrade, može smanjiti potrošnju električne energije do 20%, odnosno energije za grijanje, hlađenje, i pripremu tople vode i preko 40%, u odnosu na zgradu bez sustava automatizacije.
Sama klasifikacija razreda učinkovitosti sustava automatizacije vrši se prema vrsti funkcija koje sustav ima, odnosno koje sve elemente zgrade može kontrolirati i sa koliko detalja, a same funkcije su klasificirane prema normi HRN EN 15232-1:2017.
Također valja napomenuti da tehnički propis nalaže da će od 1.1.2025. godine, sve nove i postojeće nestambene zgrade imati obvezu projektiranja i ugradnje sustava za automatizaciju i upravljanje zgrade.
Zaključak
Sustavi automatizacije i upravljanja zgradom već niz godina svojim korisnicima i stanarima omogućili su ne samo smanjenje potrošnje energije, a time i niže mjesečne račune, nego i jednostavno, bezbrižno, intuitivno, sigurno i automatizirano upravljanje zgradom i njenim elementima.
Novi tehnički propis samim svojim odredbama jamči učinkovitost sustava. Naime, uvođenjem obveze projektiranja sustava kroz glavni projekt korisnici takvih objekata mogu biti sigurni da se ne radi o nasumičnoj skupini “pametnih uređaja” već zaista o sustavu koji jamči uštede energije sukladno razredu učinkovitosti kao i ostale pogodnosti.
Related Posts
E-mobilnost i sustavi automatizacije zgrada
E-mobilnost jedna je od ključnih mogućnosti zgrada ne samo budućnosti nego i sadašnjosti. Kontrola mogućnosti…
Saznajte višeŠto je Human Centric Lighting?
Temperatura boje svjetla Temperatura boje je način opisivanja izgleda svjetlosti koju proizvede neki prirodni ili…
Saznajte višeUpravljanje bijelom tehnikom pomoću Home Connect-a
Pametni kućanski uređaji s Home Connect od Boscha, Siemensa, Gaggenaua i NEFF-a sada se mogu…
Saznajte višeLoxone od sad podržava i Apple HomeKit!
Objavljujemo da je Loxone Miniserver sada službeno certificiran od strane Applea i da se sada…
Saznajte višeKontrola i upravljanje energijom
Smanjite svoje račune za struju i zagađenjeZagrijte svoj dom sa toplinom solarne energije, automatski isključite…
Saznajte višeLoxone od sad podržava Miele i Tesla Powerwall 2!
Stiglo je novo izdanje Loxone Config & App 12.2, s nizom novih funkcionalnosti i poboljšanjima…
Saznajte više